Přechod studené fronty a s ní spojené konvektivní jevy ve dnech 21. a 22. června 2006
Ve středu 21. června 2006 vrcholil v ČR před přechodem slabší studené fronty přiliv horkého vzduchu. Na území republiky teploty zcela běžně překročily 30°C, Velké Svatoňovice nevyjímaje – teplota v 15 hodin SELČ zde vystoupila na 31,4°C (denní maximum až na 31,8°C).
Dle předpovědi se na studené frontě samozřejmě vyskytly bouřky, které postupně postihly 21. června především území Čech, v noci a 22. června ráno pak území Moravy a Slezska.
Bouřková aktivita započala již okolo 11. hodiny SELČ v oblasti západních Čech a postupovala po hřebeni Krušných hor na severovýchod. Toto dokumentuje i snímek z detekce blesků z 12:50 SELČ, jež názorně dokumentuje tah bouřek severovýchodním směrem.
Okolo 15. hodiny tyto bouřky opustily území ČR v oblasti trojmezí ČR, Německa a Polska a pokračovaly dále nad polské území. Následně okolo 16. hodiny se začala rozvíjet zpočátku nevýznamná, ale velmi rychle sílící bouřková činnost v oblasti Prahy a později v okolí Kolína a severně od Prahy.
Z místa vzniku docházelo k tahu bouřek k severovýchodu, takže okolo 18:00 SELČ dosáhly první z nich prostoru Velkých Svatoňovic.
Snímek je z 18:30 SELČ:
V 17:45 SELČ se objevil Cb na JZ obzoru, do 18:00 zakryl cca 1/3 obzoru. Zaznamenáno hřmění a slabý J vítr do 4 m/s. V 18:15 se vítr stáčí na JV, slyšitelné 4 hromy krátce po sobě. V 18:19 bílá blýskavice přímo nad místem pozorování ve výšce cca 3 km, začalo velmi slabě krápat. V 18:23 vítr změnil směr na JZ o rychlosti opět okolo 4 m/s, na SZ blesky CC – tah bouřky od JZ na SV. V 18:30 ustal déšť i vítr, po 18:40 přestaly být pozorovatelné i blesky na S obzoru. Centrum bouřky prošlo Z od místa pozorování cca 2 km daleko.
Bouřky se pomalu pohybovaly stále k severovýchodu až došlo k vzniku zajímavé situace, kdy se táhl úzký pás bouřek od Prahy přes SV Čechy včetně Velkých Svatoňovic až do polského vnitrozemí. Od JZ se zatím do Čech blížila další bouřková oblačnost z Bavorska. Pás bouřek v SC Čechách se ve Velkých Svatoňovicích projevil druhou bouřkou.
Snímek je z 22:00 SELČ:
Ve 20:15 SELČ na JZ obzoru opět tmavý Cb a slyšitelné hřmění. Po celou dobu bouřky panovalo bezvětří. Ve 20:19 započaly srážky s celkovým úhrnem 5 mm. Ve 20:28 bílé CG blesky. Od 21:00 vcelku intenzivní déšť, po 21:10 pozorovatelné na JZ čárové CG blesky, po 21:25 pak čárové CG blesky nafialovělé barvy doprovázené slabým deštěm. Po 22:30 ustává elektrická aktivita, pouze slabě prší. Jádro bouřky prošlo 5 – 10 km SZ od místa pozorování. Na SZ i JZ byly pak pozorovány ojedinělé výboje až do půlnoci, občas i se slyšitelným hřměním. Po celou dobu slabě pršelo.
Nejkratší noc roku se přehoupla do své druhé půle a nad územím ČR se vytvořily dvě rozsáhlejší oblasti bouřkové aktivity. Jedna v jihozápadních Čechách – zde byly způsobeny škody blesky (zapálené seno) a větrem (vlak narazil do stromů ležících na trati). Druhá pak v oblasti SV Čech, která přinesla intenzivní srážky jež způsobily lokální záplavy.
Ve Velkých Svatoňovicích se bouřka pohybovala JV cca 10 km od místa pozorování, byly pozorovatelné pouze blesky a hřmění. V místě pozorování trvale slabě pršelo. Okolo 3:00 SELČ došlo ke spojení obou výše zmiňovaných oblastí jež zformovaly squall line táhnoucí se od Rychnova nad Kněžnou až po Břeclav a dále do Rakouska. Tato bouřková fronta se pohybovala zvolna na východ nad územím Moravy až na Slovensko, kde se později rozpadla.
Ve Velkých Svatoňovicích se projevila 4. bouřkou v řadě. Bouřka v dráze předcházející bouřky, cca 10 km JV od místa pozorování. Téměř bezvětří, slabý déšť o celkovém úhrnu 2 mm.
Na Moravě opět bouřky působily problém především větrem, kde především v okolí Olomouce došlo k pádu stromů na silnice a železniční tratě. Bouřková aktivita na území ČR vyhasla okolo 7. hodiny ranní v okolí Jablunkova.
Radarové snímky a záznamy z detekce blesků jsou přejaty ze stránek Českého hydrometeorologického ústavu ČHMÚwww.chmi.cz